IPD30N06S223ATMA1
Mfr.Part #
IPD30N06S223ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
901pF @ 25V
Series :
OptiMOS™
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23m Ω @ 21A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
150 mJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
32nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
100W Tc
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
DS Breakdown Voltage-Min :
55V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
DRAIN
Terminal Form :
Gull wing
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 50μA
Package / Case :
Drain-source On Resistance-Max :
0.023Ohm
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
120A
FET Type :
N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
30A
Datasheets
IPD30N06S223ATMA1
Infineon Technologies IPD30N06S223ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 23m Ω @ 21A, 10V ±20V 901pF @ 25V 32nC @ 10V 55V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD30N06S223ATMA1 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 150 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 901pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [30A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 120A.The DS breakdown voltage should be maintained above 55V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 55V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IPD30N06S223ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 150 mJ
based on its rated peak drain current 120A.
a 55V drain to source voltage (Vdss)