IPB80N06S4L07ATMA2
Mfr.Part #
IPB80N06S4L07ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO263-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
DRAIN
Element Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 40μA
Power Dissipation-Max :
79W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Length :
10mm
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.7m Ω @ 80A, 10V
Weight :
1.946308g
Height :
4.4mm
Turn On Delay Time :
10 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Dual Supply Voltage :
60V
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
9.25mm
Vgs (Max) :
±16V
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
3ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.0064Ohm
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Fall Time (Typ) :
8 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
Mount :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Number of Channels :
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5680pF @ 25V
Series :
Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Number of Pins :
3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
not_compliant
Infineon Technologies IPB80N06S4L07ATMA2
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.7m Ω @ 80A, 10V ±16V 5680pF @ 25V 75nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB80N06S4L07ATMA2 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5680pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [80A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=60V, the drain-source breakdown voltage is 60V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 50 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 10 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 16V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 60V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
IPB80N06S4L07ATMA2 Features
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage