IPB80N06S2LH5
Mfr.Part #
IPB80N06S2LH5
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Series :
OptiMOS™
Vgs (Max) :
±20V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
55V
FET Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.0062Ohm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Pin Count :
4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
80A
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.7m Ω @ 80A, 10V
Surface Mount :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5000pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
EAR99
Datasheets
IPB80N06S2LH5
Infineon Technologies IPB80N06S2LH5
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 5000pF @ 25V 190nC @ 10V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB80N06S2L-H5 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 700 mJ.A device's maximum input capacitance is 5000pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 80A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 320A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 55V.To operate this transistor, you need to apply a 55V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (4.5V 10V) to reduce its overall power consumption.
IPB80N06S2L-H5 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
based on its rated peak drain current 320A.
a 55V drain to source voltage (Vdss)