IPB80N06S2L05ATMA1
Mfr.Part #
IPB80N06S2L05ATMA1
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
230nC @ 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
3
Fall Time (Typ) :
90 ns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time :
93ns
Case Connection :
DRAIN
Lead Free :
Contains Lead
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Max Dual Supply Voltage :
55V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5700pF @ 25V
Turn On Delay Time :
19 ns
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Power Dissipation-Max :
300W Tc
EAR99
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Series :
OptiMOS™
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.0057Ohm
Published :
Turn-Off Delay Time :
67 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.5m Ω @ 80A, 10V
Mount :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Infineon Technologies IPB80N06S2L05ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.5m Ω @ 80A, 10V ±20V 5700pF @ 25V 230nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB80N06S2L05ATMA1 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5700pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [80A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 67 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 19 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 55V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
IPB80N06S2L05ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A