IPB80N04S3H4ATMA1
Mfr.Part #
IPB80N04S3H4ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Series :
OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.5m Ω @ 80A, 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Max Dual Supply Voltage :
40V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 65μA
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3900pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60nC @ 10V
ECCN Code :
EAR99
Continuous Drain Current (ID) :
80A
yes
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Elements :
1
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max :
115W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0048Ohm
Published :
Datasheets
IPB80N04S3H4ATMA1
Infineon Technologies IPB80N04S3H4ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.5m Ω @ 80A, 10V ±20V 3900pF @ 25V 60nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB80N04S3H4ATMA1 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 3900pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [80A], which is its maximum continuous current.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 40V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IPB80N04S3H4ATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 80A