FQI7N10LTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQI7N10LTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 7.3A I2PAK
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminations :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
29.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±20V
Pin Count :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
Drain-source On Resistance-Max :
0.38Ohm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
N-Channel
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7.3A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7.3A Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
50 mJ
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 40W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
350m Ω @ 3.65A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Reach Compliance Code :
Unknown
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Finish :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6nC @ 5V
Series :
QFET®
Package / Case :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
290pF @ 25V
Transistor Application :
SWITCHING
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
FQI7N10LTU
Fairchild Semiconductor FQI7N10LTU
N-Channel Tube 350m Ω @ 3.65A, 10V ±20V 290pF @ 25V 6nC @ 5V 100V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
FQI7N10LTU Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 50 mJ.A device's maximal input capacitance is 290pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.In this device, the drain current is 7.3A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 29.2A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 100V.This transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (5V 10V).
FQI7N10LTU Features
the avalanche energy rating (Eas) is 50 mJ
based on its rated peak drain current 29.2A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)