FQI47P06TU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQI47P06TU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 60V 47A I2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
820 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
188A
Series :
QFET®
Terminal Finish :
MATTE TIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3.6pF @ 25V
Drain-source On Resistance-Max :
0.026ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
26m Ω @ 23.5A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
110nC @ 10V
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±25V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
FET Type :
P-Channel
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
47A Tc
Terminal Position :
Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
47A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 160W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Pin Count :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Datasheets
FQI47P06TU
onsemi FQI47P06TU
P-Channel Tube 26m Ω @ 23.5A, 10V ±25V 3.6pF @ 25V 110nC @ 10V 60V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
FQI47P06TU Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 820 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 3.6pF @ 25V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 47A.There is a peak drain current of 188A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 60V, it should remain above the 60V level.The transistor must receive a 60V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
FQI47P06TU Features
the avalanche energy rating (Eas) is 820 mJ
based on its rated peak drain current 188A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)