FQB5P10TM
Mfr.Part #
FQB5P10TM
Description
MOSFET P-CH 100V 4.5A D2PAK
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pin Count :
3
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
SWITCHING
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4.5A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 40W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
250pF @ 25V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.2nC @ 10V
DRAIN
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
55 mJ
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4.5A Tc
FET Type :
P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05 Ω @ 2.25A, 10V
Gull wing
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
18A
Datasheets
FQB5P10TM
onsemi FQB5P10TM
P-Channel Tape & Reel (TR) 1.05 Ω @ 2.25A, 10V ±30V 250pF @ 25V 8.2nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB5P10TM Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 55 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 250pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 4.5A.Peak drain current is 18A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 100V.For this transistor to work, a voltage 100V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQB5P10TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 55 mJ
based on its rated peak drain current 18A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)