FQB24N08TM
Mfr.Part #
FQB24N08TM
Description
MOSFET N-CH 80V 24A D2PAK
N-Channel
Supplier Device Package :
D2PAK (TO-263AB)
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 12A, 10V
Vgs (Max) :
±25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 75W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
750pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Datasheets
FQB24N08TM
onsemi FQB24N08TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 60mOhm @ 12A, 10V ±25V 750pF @ 25V 25nC @ 10V 80V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB24N08TM Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 750pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 80V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQB24N08TM Features
a 80V drain to source voltage (Vdss)