FQA24N60
Mfr.Part #
FQA24N60
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 600V 23.5A TO3PN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
5V
Voltage - Rated DC :
600V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Turn On Delay Time :
90 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
23.5A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.24Ohm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
1 (Unlimited)
Weight :
6.401g
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
240m Ω @ 11.8A, 10V
3
Power Dissipation :
310W
Element Configuration :
QFET®
Fall Time (Typ) :
170 ns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
145nC @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
310W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
94A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Published :
Current Rating :
23.5A
Vgs (Max) :
±30V
Height :
18.9mm
Width :
5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
1
Length :
15.8mm
Continuous Drain Current (ID) :
23.5A
N-Channel
Rise Time :
270ns
Turn-Off Delay Time :
200 ns
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Datasheets
FQA24N60
onsemi FQA24N60
N-Channel Tube 240m Ω @ 11.8A, 10V ±30V 5500pF @ 25V 145nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
FQA24N60 Description
FQA24N60 Features
  • Low Gate Charge (Typ. 110 nC)
  • Low Crss (Typ. 56 pF)
  • 100% Avalanche Tested