FCP1210H393J-G3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCP1210H393J-G3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.091 2.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
FCP
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Applications :
High Frequency, Switching
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.039µF
Dielectric :
PPS
Published :
Depth :
2.5mm
Height :
2.1mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder Pads
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
50V