FCP104N60
Mfr.Part #
FCP104N60
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 600V 37A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
104m Ω @ 18.5A, 10V
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
145nC @ 10V
Turn On Delay Time :
34 ns
Height :
15.215mm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
809 mJ
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Weight :
1.8g
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Fall Time (Typ) :
21.4 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
10.36mm
Turn-Off Delay Time :
102 ns
Width :
4.672mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
HiPerFET™, Polar™
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Package / Case :
TO-220-3
Mount :
Through Hole
Gate to Source Voltage (Vgs) :
5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
37A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6130pF @ 25V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Pins :
3
Continuous Drain Current (ID) :
37A
Rise Time :
50ns
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
357W Tc
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Terminations :
3
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
FCP104N60
onsemi FCP104N60
N-Channel Tube 104m Ω @ 18.5A, 10V ±20V 6130pF @ 25V 145nC @ 10V TO-220-3
FCP104N60F Description
FCP104N60F Features
Ultra Low Gate Charge
Low Effective Output Capacitance
100% Avalanche Tested