FCP1210H333J
Mfr.Part #
FCP1210H333J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 50VDC 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Height :
2.1mm
Published :
Termination :
Solder Pads
JESD-609 Code :
e1
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.091 2.30mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
High Frequency, Switching
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.5mm
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
TR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
0.033µF