FCP1210H273G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCP1210H273G
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.027UF 2% 50VDC 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e1
Dielectric :
PPS
Capacitance :
0.027μF
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FCP
Case Code (Metric) :
Height :
1.5mm
Termination :
Solder Pads
Applications :
High Frequency, Switching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V