FCP1210C104J-G3
Mfr.Part #
FCP1210C104J-G3
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210
Height :
2.1mm
JESD-609 Code :
e1
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
2.5mm
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.091 2.30mm
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
FCP1210C104J-G3
Cornell Dubilier Electronics FCP1210C104J-G3
FCP FILM CAPACITOR 1210 3225Metric Film Capacitor 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm ±5% 0.1muF 16V