FCP1206H562J-H1
Mfr.Part #
FCP1206H562J-H1
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP FILM 5600PF 5% 50VDC 1206
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Height :
900μm
Tape and Reel (TR)
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.043 1.09mm
Mount :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
Solder Pads
Dissipation Factor :
0.6 %
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
2
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
5600pF
HTS Code :
Length :
3.2mm
Datasheets
FCP1206H562J-H1
Cornell Dubilier Electronics FCP1206H562J-H1
FCP 5600pF Film Capacitor ±5% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
FCP1206H562J-H1 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.