FCP1206H103G-H2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCP1206H103G-H2
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 2% 50VDC 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e1
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
High Frequency, Switching
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.1mm
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Case Code (Metric) :
Termination :
Solder Pads
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PPS
Series :
FCP
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10000pF
Packing Method :
TR
Published :
Datasheets
FCP1206H103G-H2
Cornell Dubilier Electronics FCP1206H103G-H2
FCP FILM CAPACITOR 1206 3216Metric Film Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm ±2% 10000pF 50V