ESR25JZPJ470
Mfr.Part #
ESR25JZPJ470
Description
RES SMD 47 OHM 5% 2/3W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
47Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
ESR25JZPJ470
ROHM Semiconductor ESR25JZPJ470
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 47Ohm, 0.667W 2/3W, ±5%, -55°C~155°C