ESR25JZPJ1R0
Mfr.Part #
ESR25JZPJ1R0
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Resistance :
1Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Datasheets
ESR25JZPJ1R0
ROHM Semiconductor ESR25JZPJ1R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1Ohm, 0.667W 2/3W, ±5%, -55°C~155°C