ESR03EZPJ5R1
Mfr.Part #
ESR03EZPJ5R1
Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 0603
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
5.1Ohm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
150V
Datasheets
ESR03EZPJ5R1
ROHM Semiconductor ESR03EZPJ5R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C