DSC5501T0L
Mfr.Part #
DSC5501T0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Description
TRANS NPN 20V 0.5A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Transition Frequency :
150MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Transition :
150MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Flat
Package / Case :
SC-85
Emitter Base Voltage (VEBO) :
12V
Number of Pins :
85
Max Power Dissipation :
150W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
Transistor Type :
NPN
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Transistor Application :
AMPLIFIER
Max Frequency :
150MHz
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 20mA, 500mA
Max Breakdown Voltage :
20V
Max Collector Current :
500mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity/Channel Type :
NPN
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Power - Max :
150mW
Collector Base Voltage (VCBO) :
25V
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
DSC5501
Width :
1.25mm
Height :
800μm
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA 2V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
400mV
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
DSC5501T0L
NPN 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC5501T0L Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 200 @ 500mA 2V.Single BJT transistor has a collector emSingle BJT transistorter saturation voltage of 400mV, which allows maximum flexibilSingle BJT transistory in design.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 400mV @ 20mA, 500mA.Single BJT transistor is possible to achieve a high level of efficiency by maintaining the emSingle BJT transistorter base voltage at 12V.Parts of this part have transition frequencies of 150MHz.Single BJT transistor can take a breakdown input voltage of 20V volts.During maximum operation, collector current can be as low as 500mA volts.
DSC5501T0L Features
the DC current gain for this device is 200 @ 500mA 2V
a collector emitter saturation voltage of 400mV
the vce saturation(Max) is 400mV @ 20mA, 500mA
the emitter base voltage is kept at 12V
a transition frequency of 150MHz