DSC5002S0L
Mfr.Part #
DSC5002S0L
Description
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI3
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Length :
2mm
Max Frequency :
160MHz
Max Power Dissipation :
150mW
Max Collector Current :
500mA
Max Breakdown Voltage :
50V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Gain Bandwidth Product :
160MHz
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Base Part Number :
DSC5002
Operating Temperature :
150°C TJ
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
600mV @ 30mA, 300mA
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Collector Emitter Saturation Voltage :
600mV
hFE Min :
120
Transition Frequency :
160MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
170 @ 150mA 10V
Published :
Width :
1.25mm
Datasheets
DSC5002S0L
Panasonic DSC5002S0L
NPN 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC5002S0L Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 170 @ 150mA 10V.With a collector emitter saturation voltage of 600mV, it offers maximum design flexibility.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 600mV @ 30mA, 300mA.If the emitter base voltage is kept at 5V, a high level of efficiency can be achieved.A transition frequency of 160MHz is present in the part.There is a breakdown input voltage of 50V volts that it can take.Collector current can be as low as 500mA volts at its maximum.
DSC5002S0L Features
the DC current gain for this device is 170 @ 150mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 600mV
the vce saturation(Max) is 600mV @ 30mA, 300mA
the emitter base voltage is kept at 5V
a transition frequency of 160MHz