DSC550100L
Mfr.Part #
DSC550100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Description
TRANS NPN 20V 0.5A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
DSC5501
Collector Base Voltage (VCBO) :
25V
Number of Pins :
85
Gain Bandwidth Product :
150MHz
Transistor Application :
AMPLIFIER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
150°C TJ
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Power Dissipation :
150mW
Element Configuration :
Single
Max Breakdown Voltage :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
500mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Frequency :
150MHz
Length :
2mm
Number of Terminations :
3
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Height :
800μm
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Terminal Form :
Flat
Transition Frequency :
150MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Continuous Collector Current :
500mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
20V
Transistor Type :
NPN
Polarity/Channel Type :
NPN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 20mA, 500mA
Package / Case :
SC-85
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
Emitter Base Voltage (VEBO) :
12V
Reach Compliance Code :
Unknown
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA 2V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
hFE Min :
200
Datasheets
DSC550100L
Panasonic DSC550100L
NPN 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC550100L Overview
In this device, the DC current gain is 200 @ 500mA 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.This system offers maximum design flexibility due to a collector emitter saturation voltage of 400mV.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 400mV @ 20mA, 500mA.A 500mA continuous collector voltage is necessary to achieve high efficiency.With the emitter base voltage set at 12V, an efficient operation can be achieved.Single BJT transistor contains a transSingle BJT transistorion frequency of 150MHz.Input voltage breakdown is available at 20V volts.Single BJT transistor is possible for the collector current to fall as low as 500mA volts at Single BJT transistors maximum.
DSC550100L Features
the DC current gain for this device is 200 @ 500mA 2V
a collector emitter saturation voltage of 400mV
the vce saturation(Max) is 400mV @ 20mA, 500mA
the emitter base voltage is kept at 12V
a transition frequency of 150MHz