DSC500100L
Mfr.Part #
DSC500100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Description
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Transistor Type :
NPN
Max Collector Current :
100mA
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Polarity/Channel Type :
NPN
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e6
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm
Package / Case :
SC-85
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
hFE Min :
210
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Published :
2009
Terminal Position :
Dual
Collector Emitter Saturation Voltage :
300mV
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Number of Terminations :
3
Gain Bandwidth Product :
150MHz
Transistor Application :
AMPLIFIER
Continuous Collector Current :
100mA
Number of Pins :
85
Transistor Element Material :
SILICON
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Part Number :
DSC5001
Mounting Type :
Surface Mount
Transition Frequency :
150MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
150mW
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
210 @ 2mA 10V
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
150°C TJ
Max Frequency :
150MHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Max Breakdown Voltage :
50V
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
DSC500100L
Panasonic DSC500100L
NPN 150°C TJ 100μA 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC500100L Overview
This device has a DC current gain of 210 @ 2mA 10V, which is the ratio between the base current and the collector current.This design offers maximum flexibility with a collector emitter saturation voltage of 300mV.A VCE saturation (Max) of 300mV @ 10mA, 100mA means Ic has reached its maximum value(saturated).Continuous collector voltages should be kept at 100mA to achieve high efficiency.A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 7V.As you can see, the part has a transition frequency of 150MHz.A breakdown input voltage of 50V volts can be used.A maximum collector current of 100mA volts is possible.
DSC500100L Features
the DC current gain for this device is 210 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 150MHz