DSC5002R0L
Mfr.Part #
DSC5002R0L
Description
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI3
Max Breakdown Voltage :
50V
Base Part Number :
DSC5002
Max Collector Current :
500mA
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
150°C TJ
hFE Min :
120
Max Power Dissipation :
150mW
Contact Plating :
Tin
Length :
2mm
Transition Frequency :
160MHz
Max Frequency :
160MHz
Gain Bandwidth Product :
160MHz
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 150mA 10V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
600mV @ 30mA, 300mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Collector Emitter Saturation Voltage :
600mV
Datasheets
DSC5002R0L
Panasonic DSC5002R0L
NPN 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC5002R0L Overview
This device has a DC current gain of 120 @ 150mA 10V, which is the ratio between the collector current and the base current.A collector emitter saturation voltage of 600mV allows maximum design flexibility.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).The base voltage of the emitter can be kept at 5V to achieve high efficiency.In this part, there is a transition frequency of 160MHz.As a result, it can handle voltages as low as 50V volts.The maximum collector current is 500mA volts.
DSC5002R0L Features
the DC current gain for this device is 120 @ 150mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 600mV
the vce saturation(Max) is 600mV @ 30mA, 300mA
the emitter base voltage is kept at 5V
a transition frequency of 160MHz