DSC5001S0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC5001S0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Max Breakdown Voltage :
50V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Package / Case :
SC-85
Max Frequency :
150MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Max Power Dissipation :
150mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
100mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
300mV
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e6
Transistor Type :
NPN
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Gain Bandwidth Product :
150MHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Element Configuration :
Single
Continuous Collector Current :
100mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
800μm
Transistor Application :
AMPLIFIER
Polarity/Channel Type :
NPN
Operating Temperature :
150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Transition Frequency :
150MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
hFE Min :
210
Number of Pins :
85
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
DSC5001
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
290 @ 2mA 10V
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Published :
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Datasheets
DSC5001S0L
Panasonic DSC5001S0L
NPN 150°C TJ 100μA 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN SC-85 Tape & Reel (TR) Surface Mount
DSC5001S0L Overview
DC current gain' is equal to the ratio of the collector current to the base current, something like Ic/Ib, and this device has 290 @ 2mA 10V DC current gain.As it features a collector emitter saturation voltage of 300mV, it allows for maximum design flexibility.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.For high efficiency, the continuous collector voltage must be kept at 100mA.Keeping the emitter base voltage at 7V can result in a high level of efficiency.There is a transition frequency of 150MHz in the part.Single BJT transistor can be broken down at a voltage of 50V volts.When collector current reaches its maximum, it can reach 100mA volts.
DSC5001S0L Features
the DC current gain for this device is 290 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 150MHz