DCMX632T450DG2B
Mfr.Part #
DCMX632T450DG2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6300UF 450V SCREW
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
DCMX
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Diameter :
76mm
Lead Pitch :
31.75mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
6300μF
Voltage - Rated DC :
450V
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
-10% +50%
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
220mm
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
DCMX632T450DG2B
Cornell Dubilier Electronics DCMX632T450DG2B
DCMX 6300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals