DCMX391T450AB2B
Mfr.Part #
DCMX391T450AB2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 450V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Unclassified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
450V
Leakage Current :
0.8775mA
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
ESR :
240 mΩ
Tolerance :
50%
Diameter :
35mm
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current :
2400mA
Capacitance :
390µF
Length :
80mm
Mount :
Screw
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
12.7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Aluminum
Datasheets
DCMX391T450AB2B
390μF Capacitor 50% 2400mA 12.7mm Aluminum
DCMX391T450AB2B Overview
A voltage of 450V DC operates this capacitor.
DCMX391T450AB2B Features
voltage - Rated DC of 450V