BSC091N03MSCG
Mfr.Part #
BSC091N03MSCG
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Qualification Status :
Not Qualified
Infineon Technologies AG
Transistor Application :
SWITCHING
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Flat
Number of Terminals :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Series :
Product Status :
Active
DS Breakdown Voltage-Min :
30 V
ECCN Code :
EAR99
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
176 A
Case Connection :
DRAIN
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
10 mJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Pin Count :
8
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Package :
Bulk
Drain-source On Resistance-Max :
0.0091 Ω
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
BSC091N03MSCG
Infineon Technologies BSC091N03MSCG
BSC091N03MSCG Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 10 mJ.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 176 A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 30 V.
BSC091N03MSCG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 10 mJ
based on its rated peak drain current 176 A.