BSC067N06LS3
Mfr.Part #
BSC067N06LS3
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
PG-TDSON-8
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
PG-TDSON-8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation-Max (Ta=25°C) :
69W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.7mΩ @ 50A,10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Continuous Drain Current (Id) @ 25°C :
50A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FET Type :
N Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 35uA