BSC032N03SG
Mfr.Part #
BSC032N03SG
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH 30V 23A/100A TDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Power Dissipation-Max :
2.8W Ta 78W Tc
Vgs (Max) :
±20V
Rise Time :
7ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
550 mJ
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Voltage - Rated DC :
30V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
23A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 50A, 10V
Fall Time (Typ) :
5.4 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
23A Ta 100A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.0049Ohm
JESD-609 Code :
e3
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Mount :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current Rating :
50A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
8
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Series :
OptiMOS™
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5080pF @ 15V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Dissipation :
2.8W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39nC @ 5V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
8
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 70μA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Datasheets
BSC032N03SG
Infineon Technologies BSC032N03SG
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.2m Ω @ 50A, 10V ±20V 5080pF @ 15V 39nC @ 5V 8-PowerTDFN
BSC032N03SG Description
BSC032N03SG is a 30v OptiMOS? 2 Power-Transistor. The Infineon BSC032N03SG can be applied for SMPS, and Notebook DC/DC converters due to the following features.  The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 150℃. And the MOSFET BSC032N03SG is in the TDSON-8 package with 2.8W power dissipation.