BSC026N02KSGAUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSC026N02KSGAUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 20V 25A/100A TDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.6m Ω @ 50A, 4.5V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Halogen Free :
Halogen Free
Transistor Element Material :
SILICON
Gate to Source Voltage (Vgs) :
12V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.2V @ 200μA
Mount :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
52 ns
Power Dissipation-Max :
2.8W Ta 78W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Dissipation :
78W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
Case Connection :
DRAIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A Ta 100A Tc
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
26 Weeks
Turn On Delay Time :
21 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
52.7nC @ 4.5V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
550 mJ
Max Dual Supply Voltage :
20V
Series :
OptiMOS™
Drain-source On Resistance-Max :
0.0045ohm
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7800pF @ 10V
Fall Time (Typ) :
9 ns
Continuous Drain Current (ID) :
25A
Pbfree Code :
No
Rise Time :
115ns
Vgs (Max) :
±12V