BSC019N04LSATMA1
Mfr.Part #
BSC019N04LSATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH 40V 27A/100A TDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2900pF @ 20V
Drain to Source Resistance :
1.5mOhm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
27A Ta 100A Tc
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Input Capacitance :
2.9nF
Max Dual Supply Voltage :
40V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.9mOhm @ 50A, 10V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
FET Type :
N-Channel
Rise Time :
4ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Halogen Free :
Halogen Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Mount :
Surface Mount
Series :
OptiMOS™
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 78W Tc
Rds On Max :
1.9 mΩ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA