BSC011N03LSATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSC011N03LSATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 37A/100A TDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Form :
Flat
Lead Free :
Contains Lead
Pin Count :
8
Fall Time (Typ) :
6.2 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 250µA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Rise Time :
8.8ns
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
5
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4700pF @ 15V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
8-PowerTDFN
Max Dual Supply Voltage :
30V
Radiation Hardening :
No
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 96W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.1m Ω @ 30A, 10V
Power Dissipation :
2.5W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Number of Pins :
8
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
37A
Turn-Off Delay Time :
37 ns
Terminal Position :
Dual
Halogen Free :
Halogen Free
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
6.7 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Case Connection :
DRAIN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
37A Ta 100A Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Contact Plating :
Tin
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
OptiMOS™
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
BSC011N03LSATMA1
Infineon Technologies BSC011N03LSATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.1m Ω @ 30A, 10V ±20V 4700pF @ 15V 72nC @ 10V 8-PowerTDFN
BSC011N03LSATMA1 Description
BSC011N03LSATMA1 Features
?Buck converter optimized for optimum performance
?Very low on-resistance at Vgs=4.5 V
100% of avalanches were tested