APTC80H29T3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APTC80H29T3G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP3
Datasheet
Download
Description
MOSFET 4N-CH 800V 15A SP3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Factory Lead Time :
36 Weeks
FET Feature :
Standard
Case Connection :
Isolated
Rise Time :
13ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Mount :
Chassis Mount, Screw
Turn-Off Delay Time :
83 ns
Number of Elements :
4
ECCN Code :
EAR99
DS Breakdown Voltage-Min :
800V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X25
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
25
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
10 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fall Time (Typ) :
35 ns
Number of Terminations :
25
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 7.5A, 10V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Package / Case :
SP3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2254pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Packaging :
Bulk
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 1mA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
670 mJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e1
Drain-source On Resistance-Max :
0.29Ohm
Power Dissipation :
156W
Configuration :
COMPLEX
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Max Power Dissipation :
156W
Number of Pins :
3
Published :
Pbfree Code :
yes
FET Type :
4 N-Channel (H-Bridge)
Datasheets
APTC80H29T3G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26