AF0805FR-0710KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0805FR-0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Series :
AF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
10kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Termination :
SMD/SMT
Height :
609.6μm
Datasheets
AF0805FR-0710KL
YAGEO AF0805FR-0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 10kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount AF0805FR-0710KL is a surface mount resistor with a resistance of 10K ohms and a tolerance of 1%. It is rated for 1/8 watt of power and has a size of 0805.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 10K ohms
- Tolerance of 1%