AF0805DR-073K01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0805DR-073K01L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
609.6μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Series :
AF
Resistance :
3.01kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
AF0805DR-073K01L
YAGEO AF0805DR-073K01L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 3.01kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C