51SPT30-01-1-12S
Mfr.Part #
51SPT30-01-1-12S
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Circuit per Deck :
SP12T
Pbfree Code :
yes
Actuator Length :
9.53mm
JESD-609 Code :
e4
Switch Function :
SP12T
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Shorting
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Switch Sections :
1
Throw Configuration :
Number of Decks :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
200mA
Voltage Rating (AC) :
115 V
Contact Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Switch Type :
ROTARY SWITCH
RoHS :
Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage - Rated AC :
115V
Features :
Process Sealed
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Feature :
Process Sealed
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
14.63 mm
Switch Action :
LATCHED
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Timing :
Shorting (MBB)
HTS Code :
Depth Behind Panel :
14.63mm
Index Stops :
Continuous
Contact Plating :
Gold
Index Angle :
30 °
Base Product Number :
51SPT30
Angle of Throw :
30°
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Positions :
12
Termination Type :
Solder
Surface Mount :
No
Datasheets
51SPT30-01-1-12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"