51SP22-01-1-14N
Mfr.Part #
51SP22-01-1-14N
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
1
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
200mA
Actuator Length :
9.53mm
Throw Configuration :
SP14T
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage - Rated AC :
115V
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Number of Positions :
14
Circuit per Deck :
SP14T
Depth Behind Panel :
13.64mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
51SP22-01-1-14N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"