51SP22-01-1-16S
Mfr.Part #
51SP22-01-1-16S
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Style :
Shorting
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Switch Function :
SP16T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Index Stops :
Continuous
Circuit per Deck :
SP16T
Actuator Length :
9.53mm
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating :
200mA
Body Height :
13.64 mm
Depth Behind Panel :
13.64mm
Number of Positions :
16
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
51SP22-01-1-16S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"