51SP22-01-1-15N
Mfr.Part #
51SP22-01-1-15N
Description
SWITCH ROTARY 15POS 150MA 115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Height :
13.64 mm
51SP22
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Voltage - Rated DC :
28V
Number of Positions :
15
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - DC :
28V
FIXED
Throw Configuration :
SP15T
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
22.5 °
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Switch Function :
SP15T
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Contact Plating :
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage Rating (AC) :
115 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Depth Behind Panel :
13.64mm
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage Rating (DC) :
28 V
Datasheets
51SP22-01-1-15N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"