51SP22-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51SP22-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Published :
Termination :
PC Pin
RoHS :
Details
Contact Style :
Non-Shorting
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - AC :
115V
Brand :
Grayhill
Max Voltage Rating (AC) :
220V
JESD-609 Code :
e4
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Pbfree Code :
yes
Grayhill
Actuator Length :
9.53mm
Switch Function :
SP12T
Circuit per Deck :
SP12T
Surface Mount :
No
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
12
Index Stops :
FIXED
Current Rating :
200mA
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Body Height :
13.64 mm
Series :
51
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Action :
LATCHED
Base Product Number :
51SP22
Voltage - Rated AC :
115V
Termination Style :
PC Pin
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Illumination Color :
Voltage - Rated DC :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Rotary Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Angle of Throw :
22.5°
Voltage Rating - DC :
28V
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Index Angle :
22.5 °
Number of Poles per Deck :
1
Lamp Type :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Radiation Hardening :
No
Number of Decks :
1
Mount :
Panel, Through Hole
Termination Type :
Solder
Contact Material :
Metal
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Switch Sections :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Features :
Product Type :
Rotary Switches
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Subcategory :
Switches
Depth Behind Panel :
13.64mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Datasheets
51SP22-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"