51SP22-01-1-13N
Mfr.Part #
51SP22-01-1-13N
Description
SWITCH ROTARY 13POS 150MA 115V
Product Category :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Number of Positions :
13
Voltage Rating - AC :
115V
51
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
JESD-609 Code :
e4
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Gold
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Circuit per Deck :
SP13T
Switch Function :
SP13T
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Body Height :
13.64 mm
Datasheets
51SP22-01-1-13N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"