51SP22-01-1-15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51SP22-01-1-15S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 15POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Product Status :
Active
Body Height :
13.64 mm
Product Type :
Rotary Switches
Contact Finish :
Gold
Surface Mount :
No
Number of Decks :
1
Switch Action :
LATCHED
Contact Material :
Metal
Contact Timing :
Shorting (MBB)
RoHS :
Details
Illumination Color :
Product Category :
Rotary Switches
Current Rating :
200mA
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Contact Style :
Shorting
Circuit per Deck :
SP15T
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
JESD-609 Code :
e4
Actuator :
Flatted
Radiation Hardening :
No
Package :
Bulk
Series :
51
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Termination Style :
PC Pin
Throw Configuration :
SP15T
Grayhill
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Switch Sections :
1
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
28V
Published :
Angle of Throw :
22.5°
Actuator Length :
9.53mm
Switch Function :
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Actuator Style :
Flatted
Termination Type :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Depth Behind Panel :
13.64mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Rating - AC :
115V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Number of Poles per Deck :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Lamp Type :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Index Stops :
FIXED
Index Angle :
22.5 °
Base Product Number :
51SP22
Features :
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating (AC) :
115 V
Subcategory :
Switches
Mount :
Panel, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Grayhill
Voltage Rating - DC :
28V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Termination :
PC Pin
Datasheets
51SP22-01-1-15S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"