51SP22-01-1-16N
Mfr.Part #
51SP22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Series :
51
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Contact Style :
Non-Shorting
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Voltage Rating - DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Height :
13.64 mm
Circuit per Deck :
SP16T
Switch Function :
SP16T
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
HTS Code :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Depth Behind Panel :
13.64mm
Current Rating :
200mA
Index Stops :
Continuous
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Metal
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Datasheets
51SP22-01-1-16N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"