51SP22-01-1-14S
Mfr.Part #
51SP22-01-1-14S
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Switch Function :
SP14T
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage Rating - DC :
28V
HTS Code :
Circuit per Deck :
SP14T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
14
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated DC :
28V
Body Height :
13.64 mm
Current Rating :
200mA
Contact Style :
Shorting
Actuator Length :
9.53mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Depth Behind Panel :
13.64mm
Datasheets
51SP22-01-1-14S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"