51SPT30-01-1-11S
Mfr.Part #
51SPT30-01-1-11S
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Voltage - Rated AC :
115V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Index Angle :
30 °
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Current Rating :
200mA
Voltage Rating - DC :
28V
Circuit per Deck :
SP11T
Voltage Rating - AC :
115V
Feature :
Process Sealed
Depth Behind Panel :
14.63mm
RoHS Compliant
Number of Pins :
11
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Number of Positions :
11
Features :
Process Sealed
Base Product Number :
51SPT30
Index Stops :
FIXED
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Style :
Shorting
Contact Plating :
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51SPT30-01-1-11S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"