51SPT30-01-1-11N
Mfr.Part #
51SPT30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Angle of Throw :
30°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
200mA
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Pins :
11
Feature :
Process Sealed
Contact Style :
Non-Shorting
Features :
Process Sealed
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Depth Behind Panel :
14.63mm
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Base Product Number :
51SPT30
Circuit per Deck :
SP11T
Number of Positions :
11
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Index Angle :
30 °
Actuator Length :
9.53mm
Index Stops :
FIXED
Datasheets
51SPT30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"