51SPT30-01-1-10N
Mfr.Part #
51SPT30-01-1-10N
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Feature :
Process Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit per Deck :
SP10T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Material :
Voltage Rating - DC :
28V
Index Stops :
FIXED
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Plating :
Depth Behind Panel :
14.63mm
Features :
Process Sealed
Voltage - Rated DC :
28V
Base Product Number :
51SPT30
Current Rating :
200mA
Actuator Length :
9.53mm
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage - Rated AC :
115V
Package :
Bulk
Number of Pins :
10
Index Angle :
30 °
Number of Positions :
10
Angle of Throw :
30°
Datasheets
51SPT30-01-1-10N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"