51SPT22-01B12N
Mfr.Part #
51SPT22-01B12N
Description
SWITCH ROTARY SHAFT/PANEL SEAL,
Panel Mount, Through Hole
Published :
Voltage Rating - DC :
28V
Lamp Type :
Product Category :
Rotary Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Features :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Feature :
Angle of Throw :
22.5°
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Depth Behind Panel :
14.63mm
Illumination Color :
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC :
115V
Product Type :
Rotary Switches
Mount :
Panel
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Series :
51
Grayhill
Brand :
Grayhill
Number of Positions :
12
Subcategory :
Switches
Circuit per Deck :
SP12T
Base Product Number :
51SPT22
Index Stops :
FIXED
RoHS :
Compliant
Datasheets
51SPT22-01B12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"